Fitness >>Spinning
Linka
  SPINNING Co je SPINNING / SPINNING a hubnutí / Co byste měli vědět
  Co je SPINNING?
Neodmyslitelnou součástí fitness je spinning. Jde o aerobní cvičení na speciálních cyklotrenažérech (spinnerech), kopírující jízdu na klasickém kole a tempo určuje svižná hudba. Na spinneru si každý volí zátěž dle své potřeby. Skupinové lekce jsou hodinové pod vedením certifikovaných trenérů. Cvičení je nenáročné na koordinaci pohybů, nezatěžuje kloubní systém a směřuje k celkovému procvičení všech svalů. Spinning je tedy cvičení, které je vhodné pro začátečníky, jak muže, tak ženy všech věkových a váhových kategorií. Již po několika lekcích je možné vidět úbytek tukových zásob a zlepšení kondice.

Spinning

Linka
  SPINNING a hubnutí
Na jedné lekci spinningu lze spálit cca 400 – 600 kcal. Cvičením posilujete několik velkých svalových skupin spodní část těla, nejvíce zabírají kvadricepsy a nejméně hýžďové svalstvo. Pro spalování a hubnutí by se měl tep pohybovat mezi 65 až 85 % maximální tepové frekvence. Spinning tepová frekvence by měla být taková, že při pohybu dokážete mluvit, ale už ne zpívat. Obecně platí, že pokud jste pod hranicí 65 %, zlepšujete fyzičku, ale nehubnete. Nad 85 % se tuky přestávají spalovat, což je dobré pro výkon i kardiovaskulární systém, ale jen jako krátkodobá zátěž, protože v tu chvíli nespalujete tuky. Tepovou frekvenci lze zjistitpomocí měřiče nebo deset vteřin počítat tep, číslo vynásobit šesti a výsledkem je aktuální tepová frekvence. Pro hubnutí je tedy dobré jet pomaleji, bez velkých rychlostních i zátěžových výkyvů. Pro zlepšení kondice můžete přidat zátěž i rychlost, a pokud chcete zvyšovat sílu, zaměřte se na kopce, větší zátěž, a to i po kratší dobu. Pro hubnutí a tvarování postavy je doporučeno 1x – 2x týdně spinning a doplnit silovým cvičením.
Spinning
Linka
 

CO BY JSTE MĚLI VĚDĚT
Jaké oblečení na spinning?
Určitě co nejméně oblečení, tílko a kraťasy naprosto stačí a pánové ocení elastické kalhoty a tílko nebo triko z kvalitního materiálu. Základem jsou boty s pevnou podrážkou jak pro muže tak ženy. Samozřejmě je nejideálnější cyklistické oblečení, které zvyšuje komfort a nejlepšími botami jsou tretry nebo trailové boty, ale ani jedno není nutností. Pokud běžně cvičíte, určitě si vystačíte s tím, co již máte nebo s něčím univerzálním, co si koupíte. Nezbytností je však ručník a vzhledem k intenzitě cvičení, není od věci ani čisté spodní prádlo.

Spinning a těhotenství
Je prokázáno, že cvičení je prospěšné nejen pro zdraví těhotné ženy, ale má příznivý účinek i na plod. Je však nutné zohlednit stav každé ženy individuálně. Spinning v těhotenství přispívá lepšímu fyzickému i psychickému stavu ženy způsobeného hormonálními změnami, omezuje přibírání na váze a má v mnoha případech kratší a méně komplikovaný porod. Ani během kojení není spinning překážkou. Důležité je pít hodně vody a zvolit mírnější tempo. Vždy se ohledně cvičení raději poraďte se svým lékařem. .
Linka
 

TYPY LEKCÍ

Spalovací lekce
Lekce určená převážně na redukci hmotnosti – spalování tuků
Nižší intenzita zátěže, velmi vhodná i pro začátečníky

Na jedné lekci spinningu lze spálit cca 400 – 600 kcal.  Pro spalování a hubnutí by se měl tep pohybovat mezi 65 až 85 % maximální tepové frekvence.  Nad 85 % se tuky přestávají spalovat, což je dobré pro zlepšování fyzičky, ale v tuto chvíli spalujete více cukry než tuky. Tepovou frekvenci lze zjistit pomocí měřiče, který můžete mít vlastní (nejčastěji ve svých hodinkách) nebo vám jej zdarma zapůjčí instruktorka ve fitku.
Vaši maximální tepovou frekvenci si můžete spočítat sami, nebo vám ji ráda na požádání spočítá instruktorka ve fitku.
Vzorec pro výpočet maximální tepové frekvence:
220 – věk (muži)
230 – věk (ženy)

Přesněji si můžete spočítat maximální tepovou frekvenci na tomto odkazu:
VYPOČET TEPOVÉ FREKVENCE

Celá lekce se pojede pomaleji, bez velkých rychlostních i zátěžových výkyvů.

Prodloužená lekce
Lekce o délce 75 minut

 

  Rozvrh lekci
Linka
  Vaši trenéři  
  Iva Spáčilová Lenka Strublíkova Monika Ondrůjová Šárka Nedvědová      
  Martin Wutzel            
FitStudio Slavkov, U Synagogy 258, Slavkov u Brna/ +420 774 359 904 / info@fitstudioslavkov.cz / www.fitstudioslavkov.cz