Fitness >>Kruhový trénink
Linka
  KRUHOVÝ TRÉNINK Co je KRUHOVÝ TRÉNINK / Princip / Účel
 

CO JE KRUHOVÝ TRÉNINK

Kruhový trénink je spojení více cviků bez přestávky, avšak na různé svalové skupiny a to pokud možno co nejvíc od sebe vzdálené, což vede ke zrychlení krevotoku v celém krevním oběhu. Cvičí se na různých stanovištích za sebou s maximální intenzitou s krátkou přestávkou mezi jednotlivými koly.

Kruhovy Trenink
Linka
 

PRINCIP KRUHOVÉHO TRÉNINKU SPOČÍVÁ V NÁSLEDUJÍCÍCH BODECH::

  • Jeden kruhový trénink procvičí všechny svalové partie.
  • Trénink se skládá ze 3-4 kol, každé kolo trvá 5-15 minut. Mezi koly jsou pauzy 2-3 minuty, v rámci jednoho kola žádné pauzy nejsou
  • Každé kolo se skládá z 12-16 cviků, každý cvik se provádí na jiném stanovišti
  • Na každém stanovišti sportovec stráví zhruba 30 sekund, poté se okamžitě přesouvá na stanoviště následující: Těchto 30 sekund je tedy v podstatě jedna série, po níž ihned následuje série další. Celé kolo tedy trvá 6-8 minut (bez přestávky).
  • Na dvou po sobě jdoucích stanovištích by měly být cviky na co nejvzdálenější tělesné partie. V kruhovém tréninku jde totiž o to, aby bylo zachováno co nejvyšší prokrvení celého těla, proto je třeba po procvičení rukou ihned zařadit nohy, atd.
    Stejný princip platí pro náročnost cviků. V kruhovém tréninku je třeba zachovat stále stejnou hodnotu tepové frekvence (zhruba), proto po náročném cviku, jako například angličáky, zařazujeme cvik méně náročný, izolovanější. Během těchto 30 sekund na lehčím stanovišti se tělo zklidní a další cvik by měl být opět náročný (za účelem opětovného mírného zvýšení tepové frekvence).
    Převedeno do praxe: Trénink nesmí být postaven tak, aby se v první polovině kola procvičila horní část těla a ve druhé polovině dolní část těla. Nebyla by splněna podmínka neustálého prokrvení celého těla, cviky je třeba „míchat“. Trénink nesmí být naplánován tak, že se do první poloviny kola zařadí náročné cviky a do poloviny druhé cviky oddechové. Tepová frekvence by nejdříve byla vysoká a v druhé polovině kola by znatelně klesla z důvodu zařazení několika po sobě jdoucích izolovaných (oddechových) cviků. Proto je třeba cviky „míchat“ i podle jejich náročnosti (nejprve komplexní, pak izolovanější, pak zase komplexní, atd..)
  • Celá hlavní část tréninku by měla zabrat 25-45 minut.
Linka
 

PŘED, PO A ÚČEL KRUHOVÉHO TRÉNINKU

Před takto náročný trénink je samozřejmě potřeba zařadit rozcvičku, proto věnujeme alespoň 10 minut aerobní přípravě a rozcvičení všech svalových partií (kliky, rychlé dřepy, krouživé pohyby pro uvolnění všech velkých kloubů).
Na konec tréninku zařazujem 10 minut lehké aerobní aktivity a úplně na konci tréninku se věnujte 5-10 minut strečinku.

Linka
  Rozvrh lekci
Linka
  Vaši trenéři
  Blanka Nataálka Karolína Tereza
FitStudio Slavkov, U Synagogy 258, Slavkov u Brna/ +420 775 609 936 / info@fitstudioslavkov.cz / www.fitstudioslavkov.cz